You are hereБлоґи / блог Гакало Тарас

блог Гакало Тарас


Електронні видання як вид електронних ресурсів

Електронні ресурси, як зазначається в Міжнародному стандарті з бібліографічного запису, це інформаційні ресурси, які керуються комп'ютером, у тому числі ті, які потребують використання периферійного пристрою, підключеного до комп'ютера [5].

Електронними ресурсами є електронні дані (інформація у вигляді чисел, букв, символів, зображень, уключаючи графічну інформацію, відеоінформацію тощо, або їх комбінації), електронні програми або об'єднання цих видів ресурсів у одному.

Термін "електронні ресурси" вміщує такі поняття, як цифрова форма фіксації інформації, комп'ютерні засоби й програмне забезпечення для відтворення та керування, а також електронне середовище для її розповсюдження (комп'ютерні мережі та засоби телекомунікаційного зв'язку).

Перелік основних видів електронних ресурсів наведено на схемі 5.1.

Види електронних ресурсів

Схема 5.1 Види електронних ресурсів

Електронний ресурс може бути як самостійним документом (виданням, мультимедійним продуктом), так і складовою іншого електронного ресурсу. Він може також бути додатком до паперових документів тощо.

Відмінною ознакою електронних видань, що відрізняє цю категорію електронних ресурсів від будь-яких інших, є їх редакційно-видавнича обробка та наявність вихідних даних, що поєднує їх з традиційними виданнями.

За межами традиційних та електронних видань залишаються документи, що не підлягають редакційно-видавничій обробці, і з цієї причини не відносяться до процесів масової комунікації. Сюди ж не зараховуються всі повідомлення, подані в усній формі.

Основні ознаки видань

Особливе місце в документній комунікації посідають книги, газети, журнали, ноти, що складають групу видань - це певний вид документів (традиційні чи електронні), які мають свої специфічні ознаки, що різнять їх з іншими видами документів. Порівняння основних ознак традиційних і електронних видань подано на схемі 5.2.

Загальними для традиційних та електронних видань ознаками є:

- наявність носія інформації;

- необхідність редакційно-видавничого опрацювання;

- обов'язковість вихідних даних;

- наявність обумовленого накладу;

- можливість візуального сприйняття.

Структура, реквізити та допоміжний апарат видань

Структура видання як виду документа залежить від його типу, принципів побудови, читацького й цільового призначення.

Основні ознаки видань

Схема 5.2 Основні ознаки видань

Так, принцип розміщення текстових документів у колективних збірниках буде таким: історична послідовність; алфавітна послідовність; жанрова ознака.

Принцип розміщення текстових документів у авторських збірниках та зібранні творів: авторська воля; жанрова ознака; хронологічна послідовність.

Основні реквізити традиційних видань:

- Автор - творець документа, їм може бути окрема особа або колектив.

- Заголовок - назва видання, що виступає в якості пошукового образу.

- Надзаголовкові дані - найменування організації, від імені якої виходить видання, заголовок серії.

- Підзаголовкові дані - тематика, читацька адреса і цільове призначення, порядковий номер, нумерація томів, випусків, частин, книг тощо.

- Класифікаційний індекс - УДК, ББК та авторський знак.

- Комплексний книготорговельний індекс - розміщується на виданнях з означеною ціною.

- Знак охорони авторського права - розміщується в нижньому правому куті титулу.

- Міжнародний стандартний номер - ISBN або ISSN - код реєстраційного характеру. Присвоюється міжнародною і національною агенцією за єдиною методикою.

- Анотація - коротка характеристика видання з точки зору змісту, призначення, форми.

- Реферат - скорочений виклад змісту видання.

- Випускні дані - дата передачі оригіналу в набір, дата підпису видання до друку, формат паперу і доля аркушу, гарнітура шрифту, спосіб друку, обсяг видання, наклад, номер замовлення, назва і адреса видавництва.

Допоміжний апарат літературно-художнього видання, як правило, складається з матеріалів, що додають до текстів документів, а саме: вступної статті; післямови; різних варіантів і редакцій текстів автора; приміток; додатків інформаційно-довідкового характеру.

Що необхідно врахувати, обираючи електронну книгу

Із необхідністю придбати електронну книгу рано чи пізно стикається кожен сучасний бібліофіл. Адже через надто швидкий темп життя не завше є змога зручно влягтися на ліжку із улюбленим виданням, читати часто доводиться уривками, добираючись на роботу чи у черзі до стоматолога. Та й у поїздки E-Book зручно із собою брати, бо, попри невеликі розміри, вона легко може вмістити чи не половину домашньої бібліотеки. Технічних характеристик і різноманітних «наворотів» в електронних книг чимало. Ми акцентуємо увагу на основних, аби полегшити потенційному покупцю вибір.

Від сірого дисплея не втомлюються очі

Найважливішою характеристикою електронних книг, запевняють фахівці, є тип дисплею. Вони бувають декількох різновидів – Е-ink, SiPix, TFT. Е-ink – сучасна технологія відображення графічної й текстової інформації, розроблена для імітації звичайних друкованих сторінок. Такий екран іще називають «електронним папером», він не ідеально білий, а світло-сірий. І зображення на ньому не відрізняється від тексту, надрукованого у газеті чи звичайній книзі. Іншими словами, читати таку електронну книгу – все одно, що гортати сторінки бабусиного томика Лермонтова. На відміну від комп’ютерного монітора, екран не блимає, а отже очі не втомлюються.

SiPix – модифікація технології Е-ink, тому має аналогічні технології й особливості.

Книжка з кольоровим дисплеєм – майже планшет

TFT – рідкокристалічний дисплей (такий, як і у ноутбука). Електронні книги з таким екраном уже не чорно-білі, а кольорові, мають підсвітку та ще кілька мультимедійних функцій. Зокрема, на них можна переглядати фото і навіть відео. Мінусом таких пристроїв є те, що без підзарядки вони можуть працювати не надто довго, 6-8 годин, тоді як чорно-білі "читалки" тримаються 3-4 дні. До того ж від довгого споглядання на такий екран очі втомлюються як і від комп'ютера.

700 - 2000 гривень вартує електронний папір у магазинах побутової техніки Чернівців, у Інтернеті можна придбати і дешевше

– Покупцю важливо визначитися, що саме йому потрібно – власне, читати, чи переглядати фото, скачувати програми й відео. Якщо друге, то краще купувати не електронну книгу, а планшет, – радить продавець-консультант одного із магазинів побутової техніки Євген Рудяк. – Найпростіший планшет вартує дорожче за електронну книгу лише на 50 гривень.

Пальцем чи кнопками?

Важливими характеристиками екрану E-Book є також розмір та принцип дії. Дисплеї бувають від 5 до 9,7 дюйма. Більшість сучасних моделей мають екран на 6 дюймів, що відповідає розміру книжної сторінки. У будь-якому разі, що більший екран, то габаритнішим і важчим буде пристрій. А надто малий, на якому вміщатиметься лише кілька абзаців, навряд чи стане зручним. Тож доведеться шукати золоту середину.

Керувати дисплеєм електронної книги можна з допомогою кнопок, а можна обрати так званий сенсорний екран – тачскрін, на котрий доведеться натискати пальцями.

– Тачскрін – це модно. Однак ним важко буде користуватися взимку, він боїться морозу, – каже пан Рудяк.

Як зберігати E-Book

1. Як і будь-який електронний пристрій, "читалка" не любить ні спеки, ні морозів. Загальне правило таке – після того, як занесли з холоду до приміщення, не вмикати близько двох годин, аби встиг випаруватися конденсат всередині.

2. Не залишати надовго під прямим сонячними променями.

3. Не заливати водою. якщо все ж не вберегли, ретельно просушити перед тим, як вмикати.

4. Якомога обережніше поводитися з екраном, не кидати, не вдаряти. Розтрощений дисплей – основна причина, що виводить електронні книжки з ладу. А тому краще не залишати пристрій на дивані, стільцях, краю стола.

5. Намагайтеся тримати книгу у чохлі або із закритою обкладинкою, якщо вона є. Ставити її краще вертикально.

Водночас сенсорний екран має й переваги, адже на ньому можна виділити необхідну інформацію. Це зручно, якщо необхідно щось законспектувати, тож навчальну і методичну літературу краще читати з такого дисплея.

Нетерплячим книжка обійдеться дорожче

Вартість електронних книг у чернівецьких крамницях коливається від 700 до 2000 гривень. Продавці-консультанти кажуть, дешеві "читалки" вміють практично те ж, що й дорогі, однак що вища ціна, то надійніша техніка. Дорожчі моделі також працюють швидше, тобто завантажують літературу і перегортають сторінки оперативніше. Так що нетерплячим краще не скупитися.

Вартість пристрою зростає залежно від того, яку кількість форматів файлів вони підтримують.

– Звісно, вам намагатимуться продати E-Book, що підтримує якомога більше форматів, однак на практиці ця функція часто залишається не затребуваною, оскільки майже вся література в Інтернеті є у форматі txt, pdf, pdb, fb2, html, rtf. А якщо й трапиться інший формат, його можна легко конвертувати, – радить досвідчений користувач електронних "читалок" Сашко Добрецов.

У лазню з E-Book не підеш

Усі електронні книги можна додатково підсилити картою пам'яті. Інтерфейс дозволяє збільшувати або зменшувати шрифт, робити закладки. Чимало із них також мають mp3-плеєри, що дозволяє слухати аудіокниги або просто музику.

Дорожчі моделі обладнано Wi-Fi, 3G-модемом і вбудованим браузером. Тому можна скачувати літературу з Інтернету прямо з електронної книги.

Електронні книжки бувають без підсвітки (читати таку доведеться або при денному світлі, або ж користуватися бра, як і у випадку із паперовими фоліантами), із внутрішньою підсвіткою та із зовнішньою підсвіткою. Що краще обрати – залежить від умов, за яких доведеться читати.

Додатково до книги можна придбати чохол, що її захищатиме. Вартує він від 80 до 280 гривень.

Читати E-Book можна будь-де, однак виробники не радять брати їх у приміщення із високою вологістю – до ванної, лазні чи басейну.

Розповісти

Share this

Яндекс.Метрика