You are hereБлоґи / блог marta_fedoriv

блог marta_fedoriv


Печатні книги та рідери: на чиїй стороні перевага?

Ми, мабуть, дуже любимо драматизувати. Не можна забувати про те, що, як би це банально не звучало, світ стрімко змінюється. Нинішня епоха – це епоха інформаційних технологій, і поява деяких хвилюючих маси електронних книг (або рідерів) дуже логічна. Хоча, якщо точніше, то хвилює не сам факт їх появи, а можливість того, що вони навічно викорінять друковані книги. Ну, так що ж, помре книгодрукування?

Почнемо з того, що розглянемо саме ставлення людей до книг. Так-так, всіма улюблені тактильні відчуття. Деякі люди вважають за книги кращі хоча б тим, що їм подобається тримати їх у руках, перегортати шарудливі сторінки, відчувати цікаві і не дуже візерунки на обкладинках … Книги також люблять за характерний запах, за якусь їх цілісність. Взагалі, в свідомості багатьох вони є не просто носіями інформації, а чимось невимовно цінним і прекрасним. Витвором мистецтва.
Для когось книги просто можуть допомогти створити затишок у домі (хоча б заповненням похмуро порожніх полиць), чого не зроблять рідери. Для когось в глибині душі залягло переконання, що тільки книга може передати всю повноту емоцій, почуттів, філософії та психології, що міститься в її тексті. Для них рідер – це вже щось не те. Важко сказати, чи мають рацію вони. Можливо, це справа звички. А може бути, і слід, залишений безповоротно далеким минулим.

Якщо говорити не тільки про, скажімо, почуття до книги, то можна сказати про її однозначну перевагу. Це стосується людського мислення. І його розвитку.

По-перше, книга сама по собі буває досить об’ємна, а це змушує людину хоча б візуально усвідомлювати, що йому належить прийняти в себе відносно велику кількість інформації.

По-друге, в книзі все-таки зручніше робити нотатки і проводити аналіз тексту: простіше знайти потрібну цитату, місце, щось підкреслити, позначити. У рідерах все це виглядає дещо проблематичніше. Тобто, якщо узагальнити два пункти, то можна сказати, що, сприймаючи текст з електронних носіїв, провокуємо вже, скажімо, дискретне мислення. Людині стає складніше укласти в голові чималу інформацію, отриману неважливо звідки. Втім, цього цілком можна уникнути, варто тільки не забувати про всебічний розвиток свого інтелекту. Було б бажання.

Але і в рідерах є безперечні переваги. Це хоча б те, що на них простіше знайти тексти дорогих і іноді недоступних в магазинах іноземних книг. Та й потім, література в наш час піддається іноді надто диким перекрученням, розширюючись в плані нових творів. І як би там не було, але величезну бібліотеку простіше зберігати на електронному носії, ніж у себе вдома. Про тих же редакторів можна навіть і не говорити – для них рідер в роботі вкрай зручний. Та й у будь-яку поїздку їх буває навіть інколи комфортніше брати з собою, ніж звичайні книги.

А що з фінансовим питанням? Тут все залежить, скоріше, від людини. Безсумнівно, якщо вона не страждає забобонами і на тиждень прочитує по одній або дві книги, то їй вигідніше придбати недорогий рідер і вже більше не витрачати гроші нехай на дрібні, але часті витрати. Тому ж, хто прочитує по книзі на рік – ніякого рідера не потрібно. Їх, втім, можуть собі дозволити вже багато хто. Звичайно, я зараз маю на увазі найдешевші варіанти.

Так помре книгодрукування чи ні? Якщо так, то тоді, ймовірно, зникнуть і книжкові магазини, будинки, видавництва, деякі професії. Невже на зміну всього прийдуть якісь рідери? Я думаю, що ні. Ще занадто сильне захоплення книгами, і воно буде сильним ще довго. Якщо не наступить раптовий кінець світу.

Книги та рідери, на мою думку, слід в наш час розглядати як два взаємодоповнюючих предмети. Хоча, безсумнівно, рідери – це породження нинішнього часу. І коли-небудь вони, ймовірно, сильно потіснять книги. Але точно не вб’ють.

Електронні рідери проти звичайних паперових книжок – хто «зеленіший» ?

Під таким заголовком з’явилася стаття на сайті громадського проекту Sierra Club Green Home. Оскільки тема «озеленення» або екологічності та електронних рідерів почала активно обговорюватися на блогах, сподіваємось, що огляд цієї статті вас зацікавить.

Отже, основне питання: хто «зеленіший» – паперові книжки чи електронні рідери? Воно провокаційне і, на перший погляд, Е-рідер набагато екологічніший за книжку.

В основу пошуку відповіді було покладено аналіз життєвого циклу книжки та Е-рідера. Тут почали враховувати не тільки дерева, необхідні для виробництва паперу для книжок у порівнянні з витратами матеріалів на виробництво електронних рідерів, але і витрати з доставки, паливо, енергію, необхідну для переробки та утилізації цих матеріалів.

Кінець кінцем дійшли наступного висновку: якщо ви читаєте 40 і більше книг на рік за допомогою E-рідера, то це правильний вибір з точки зору екологічності. Але якщо ви використовуєте його лише зрідка, ймовірно, краще читати звичайні паперові книги. Цей висновок підкріплюється дослідженням на блозі TerraPass, де більш екологічним вибором E-рідера є той, якщо ви читаєте більше 23 книжок на рік.

В статті на блозі New York Times на цю тему зроблено дещо інший висновок. Якщо читати по 3 книги на місяць протягом 4 років, E-рідер значно кращий за звичайні паперові книжки, згідно із показниками викидів вуглецю в атмосферу.

Очевидно, що тема «озеленення» ще досить нова і потребує не одного дослідження.

А ось і рішення, яке пропонує автор статті: прийти в публічну бібліотеку, знайти три або чотири книги, прочитати їх і повернути в бібліотеку. На думку автора, це найекологічніший спосіб читання. Бібліотечні книги можуть читати десятки людей протягом багатьох років, після чого книжки можна легко переробити.

З автором, звичайно, можна і погодитися, і посперечатися, що зробили багато відвідувачів сайту, залишивши свої коментарі до статті. Але він точно - справжній адвокат публічної бібліотеки.

Розповісти

Share this

Яндекс.Метрика