You are hereБлоґи / блог Olya_Kulynych

блог Olya_Kulynych


Чим відрізняється електронна книжка від паперової?

Що таке паперова книга всі уявляють, її можна визначити як сукупність інформації і носія на паперовій основі. А ось що таке електронна книжка? Цей термін має деяке подвійне значення:

 • по-перше, це набір байтів і кілобайт (тобто файл) представлений в різних форматах, який можна читати за допомогою програм для читання (у простому випадку - формат TXT і блокнот) на комп'ютері чи якомусь іншому пристрої. Тобто, це власне інформація в чистому вигляді;
 • по-друге, цей пристрій, на якому відображається інформація, призначений для читання і тільки для нього. Тобто це - носій інформації.
 • Так як ми, все-таки, читаємо твори, написані авторами, а не набір листочків з літерами, скріплених разом, ці твори можуть бути у вигляді книги, журнальної статті, довідника тощо.

  Електронна книжка від звичайної відрізняється саме в силу того, що можна відокремити зміст від форми - наприклад, створювати і читати власноруч складені і оформлені збірки творів, взяти на себе роботу видавництва - підбір текстів, ілюстрацій, обсягу підсумкового збірника та ін. Паперова книга такої можливості не дає.

  Щоб надалі не було плутанини в термінології було запропоновано називати вміст книгою, а пристрій рідером. Тому, в подальшому кажучи про книгу ми будемо мати на увазі саме інформацію, а рідер - це те, на чому ми читаємо.

  Щодо електронної книжки, то вона має свої критерії вибору, зокрема це головне з чим потрібно визначитися майбутньому читачеві електронних книг. Отже, варто вирішити, чи потрібно Вам в книжці:

   -великий екран;
   -підсвітка або читання при яскравому освітленні;
   -великий обсяг картки пам'яті;
   -позначки та закладки;
   -різноманіття форматів;
   -низька ціна;
   -музика;
   -можливість виходу в мережу;
   -невелика вага;
   -українська локалізація;
   -тривалий час роботи від однієї зарядки;
   -заливка книг через шнур або кардрідер;
   -можливість зміни акумуляторів та їх універсальність;
   -гарантійне і післягарантійне обслуговування;
   -фотоапарат, телефон, телевізор, та ін.

  Відразу всі пункти вибрати неможливо, все одно доведеться вирішувати, що важливіше. І в першу чергу - визначитися з типом, розміром і якістю екрана.

  Історія виникнення електронної книжки

  Термін «Електронна книжка» походить від англійського словосполучення “Electronic Book” і в сучасній мові найчастіше зустрічається як скорочення eBook або e-Book. Електронна книжка це всього лише ще один носій інформації, тому традиційно складається з двох складових понять - носій і вміст.

  Носієм служить електронний пристрій. В англійській термінології використовується поняття “device”, тобто переклад за змістом - «пристрій». Він може бути пристосованим або спеціалізованим. Наприклад телефон, основна функція якого здійснювати дзвінки, - це пристосований для читання пристрій, а спеціалізований якраз розрахований, в основному, тільки для читання книг.

  Вміст іноді називають «контентом» від англійського слова “content”. Ми поки не визначилися як українською правильно вживати цей термін і використовуємо поняття «книга», «журнал» і навіть просто «текст» або «вміст». Це будь-яка форма зберігання інформації, наприклад текст, відео, аудіо чи інші електронні форми. Найчастіше в якості вмісту електронної книжки використовується текст з ілюстраціями, аналогічно до звичайної книги.

  Перші електронні книжки з'явилися з першою появою комп'ютерів і можливістю друку на принтері і, пізніше, виведення тексту на екран. З появою персональних комп'ютерів обсяг електронної літератури зростав у геометричній прогресії і продовжує зростати. Тому виникла потреба у спеціалізованих пристроях, за допомогою яких можна було б читати електронну літературу.

  Першими творцями подібних пристроїв були дві конкуруючі фірми "Nuvomedia" і “Softbook Press”, які приблизно в один час почали масово виробляти девайси для читання електронних книг. В кінці 1998 року були випущені в продаж Rocket Ebook і Softbook. На жаль, їхній зліт був коротким і, після декількох років на ринку, об'єднання і спільної роботи під маркою "Gemstar", обидві фірми благополучно померли. Результатом їхніх праць досі користується безліч людей, і можна тільки дякувати розробникам і творцям таких пристроїв, як REB 1100 і REB 1200, відповідно нащадків Rocket Ebook і Softbook.

  Крім цих фірм, створенням подібного роду пристроїв займалися ще кілька компаній, але вони ніколи не виходили на ринок настільки масово, як "Nuvomedia" і "Softbook Прес". Зокрема, можна згадати Hiebook і книгоподібний everyBook(з двома екранами на розворотах, як у книги). До 2004-2005 років у створенні і виробництві пристроїв для читання утворився вакуум. Відкрилася ніша для виробництва нових, сучасних пристроїв, але великі компанії-виробники переорієнтували сферу своїх інтересів на КПК і смартфони. На даний момент ринок знову переживає зліт - з'явилися екрани з технологією «рідких чорнил», E-Ink, і відразу 3 пристрої, заснованих на цій технології, виходить у продаж.

  Розповісти

  Share this

  Яндекс.Метрика