You are hereForums / Різне / Балачка / "За" і "проти" переходу шкіл на електронні підручники

"За" і "проти" переходу шкіл на електронні підручники


No replies
oxana.burynyk
Offline
Joined: 11/20/2013
"За" і "проти" переходу шкіл на електронні підручники

Аргументи "За"

Розвантаження для спини. "Рюкзак 5-класника важить 8 кг. Для порівняння, американський солдат спецслужби носить на собі 13 кг! А якщо всі книги будуть вміщуватися в одному пристрої, то відпаде потреба тягати до школи важкі підручники", - впевнений Ігор Курус. Позитивно ставляться до можливої ​​"смерті" важкого рюкзака і лікарі. "Я - тільки "за", якщо діти перестануть носити такі важелі. Коли дитина несе портфель, навантаження йде на м'язи черевного пресу, в той час як м'язи спини розслабляються. Такий м'язовий дисбаланс сприяє розвитку кіфозу", - говорить дитячий лікар-ортопед Міської дитячої клінічної лікарні № 1 Віктор Машуренко. Але, з іншого боку, про повне витіснення звичайних підручників поки мова не йде. Так нам сказали в офісі проекту. До речі, Дмитро Табачник також говорив про те, що електронні підручники будуть існувати разом з паперовими, створюючи єдиний навчально-методичний комплекс. Але в будь-якому випадку рюкзаки стануть легше: хоча б за рахунок того, що не треба буде носити додаткову літературу.

Навчання більш цікаве. Ми побували у київській школі № 168, де протягом року учні на уроках використовували нетбуки (всього таких шкіл в Україні 44). З ними школярі працюють тільки на уроках (максимум 10-15 хвилин): проходять на них невеликі перевірочні тести і дивляться навчальні відеоролики або презентації, щоб краще засвоїти матеріал. А звичайні підручники ніхто не відміняв.

Ми потрапили на урок української літератури до 6-класників. Вони на своїх нетбуках писали листа українському письменнику Всеволодові Нестайку, якого потім потрібно було відправити вчительці на e-mail (у кожного школяра є особиста поштова скринька). "Мені дуже подобається працювати на нетбуці: легко, зручно, а головне - уроки стали набагато цікавішими", - каже шостикласниця Христина Тригуб. "Звичайно, дітям цікаво. Наприклад, коли ми вивчаємо життя і творчість якогось письменника, я обов'язково готую невеликий відеотур по тому місту чи селу, де він народився. Якщо мова про якийсь твір, то можу зробити відеонарізку кадрів з його екранізації", - розповідає вчителька української мови та літератури Світлана Діденко.

Більше інформації. "Якщо всі школи підключать до єдиної безкоштовної мережі інтернет, учні зможуть отримати доступ до інформаційних баз даних з їхнього предмету", - говорить Ігор Курус. А за словами міністра освіти Дмитра Табачника, в електронних пристроях приблизно у 5 разів більше інформації, ніж у звичайних.

Контроль знань. Отримавши пароль до "хмари", батьки зможуть побачити оцінки своїх чад. "Мій син 8-класник не завжди розповідає про погані оцінки, а батьківських зборів раз на 1-1,5 місяці мені не вистачає, щоб мати об'єктивну картину його успішності. І справа навіть не в моєму бажанні контролювати сина. Просто якщо у нього будуть серйозні проблеми в навчанні, наразі я не можу вчасно допомогти йому вирішити їх", - ділиться мама школяра Тетяна Урда. Також, як розповіла завуч школи № 168 Лариса Шевчук, вчитель на своєму комп'ютері може контролювати, чим вони займаються на своїх нетбуках.

Економія часу. Ще в нетбуках школи № 168 є програма E-learning Class. "У ній кілька цікавих функцій, - продовжує розповідати завуч. - Наприклад, педагог може завантажити туди створений ним невеликий тест для швидкої перевірки домашнього завдання, поставивши таймер, який автоматично заблокує дії учнів, коли час минув. Одним натисканням кнопки всі тести приходять на комп'ютер вчителя, "машина" обробляє відповіді і вже через кілька хвилин у хлопців на екранах з'являється їх оцінка. Так заощаджується час і вчителя, і учнів.

До речі, ще одна корисна опція: можна подивитися статистику, щоб визначити, приміром, в якому з питань допустили найбільшу кількість помилок, де найслабші місця учня (або навіть учителя). Наприклад, мені це дуже допомагає в роботі, одразу стає зрозуміло, на яких навчальних моментах варто зупинитися більш докладно".

Менше грошей на додлітературу. "У нашій школі навіть вчителі скаржаться на те, що нинішні шкільні підручники з деяких предметів залишають бажати кращого, - розповідає мама двох школярів Ганна Мошкова. - Наприклад, підручники з англійської мови. По них взагалі неможливо вчитися, там "мертва" мова! Тому наші педагоги запропонували всім батькам купити додаткові підручники. За два комплекти довелося викласти 300 гривень. Тому, якщо в рамках цього проекту для школярів створять і розмістять хороші навчальні матеріали, то витрати на пристрій будуть виправданими".

Авторитет вчителя - вище. В учительському середовищі багато кажуть: їм необхідно йти в ногу з часом, щоб не відставати від своїх учнів. "Сучасний вчитель, який сьогодні не використовує всі можливості технічних засобів у процесі навчання, частково втрачає свій авторитет в очах учнів, перебуваючи у програшній позиції порівняно з "просунутими" (у технологічному плані) школярами. А прийдешнє нововведення дозволить учневі та вчителю зблизитися, наче на одній хвилі", - вважає секретар Асоціації керівників шкіл міста Києва та директор Київського ліцею Людмила Паращенко.

Погоджуються з такою думкою і самі учні. "Коли я розповідаю про прочитане в інтернеті на уроці, для моєї вчительки деколи ця інформація буває новою. Хотілося б, щоб вчителі були більш сучасними, користувалися інтернетом і не обмежувалися викладом застарілого матеріалу", - скаржиться 9-класниця однієї з київських шкіл Оксана Ковальчук. Правда, якщо керівництво кожної школи не простежить за тим, щоб нетбуки все-таки впроваджувалися на уроках, пристрої можуть залишитися порошитися десь у стінах навчального закладу: багато вчителів - консервативні.

Аргументи "проти"

Удар по сімейному бюджету. Батьки стурбовані тим, що це ноу-хау виллється їм у копієчку. "Для нашої родини навіть кредит на покупку техпристроїв може виявитися непосильною ношею. Крім того, якщо пристрій зламається, його ж треба буде ремонтувати. А це дорого", - нарікає мама Олена Василенко.

Однак, за словами Дмитра Табачника, якщо буде обрано електронний підручник вітчизняного виробника, то ціна на нього буде в районі 2000 грн. "А якщо буде державний безвідсотковий кредит на 5 років, погодьтеся, що 400 грн. на рік (34 грн. в місяць. - Авт.) - доступно багатьом", - говорить міністр. До того ж, як запевняє Ігор Курус, батьки зможуть вирішувати, купувати чи не купувати цей пристрій. "Можливо, через це доведеться навіть переформатувати класи: на тих, де працюють з нетбуками (або іншими пристроями), і ті, де навчаються без них", - пояснює керівник проекту.

Безпека. "Буквально місяць тому по дорозі додому зі школи мого сина обікрали. Забрали стару мобілку, яка вже на ладан дихала. Не збагну, навіщо злодієві вона знадобилася. А що ж тоді буде, якщо у школяра в портфелі буде сучасний пристрій типу нетбук? Він же стане в цьому випадку більш привабливою мішенню для злодія", - хвилюється тато 7-класника Віктор Киричко. З цією думкою згодні і в міліції. "Так, це, звичайно, підвищує ризик того, що дитину можуть пограбувати, - вважає начальник кримінальної міліції у справах дітей МВС України в місті Києві Лариса Зуб. - І те, що пристрої будуть спеціально "прошиті", не зупинить злочинця. Психологія грабіжника така: перш за все він думає про те, як вкрасти те, на що він поклав око, а потім вже буде розбиратися, що можна зробити з пристроєм. Тому батькам потрібно обов'язково пояснити своїм дітям-школярам, ​​що ні в якому разі не потрібно користуватися тим же нетбуком в людному місці. До того ж краще за все носити його в звичайному рюкзаку, а не у спецсумці, щоб нічого не видавало для злодія його наявність".

Сяде зір. "Боюся, щоб не закупили неякісні пристрої, які посадять зір", - говорить Тетяна Урда. Батьківські побоювання небезпідставні. "Коли людина тривалий час працює з комп'ютером (будь яким), акомодаційні м'язи не розслабляються, через що вони можуть спазмуватися. З'являється спазм акомодації, який може перерости у справжню короткозорість", - розповідає лікар-офтальмолог клініки "Оптімед" Олена Ковальчук. І чим менше розмір екрану, тим більше шансів посадити зір (м'язи спазмуються більше). В офісі проекту всі побоювання відкидають. "На уроці дитина буде використовувати пристрій максимум 10-15 хвилин. Це не завдасть шкоди для зору", - впевнений Ігор Курус. Хоча, з іншого боку, якщо домашні завдання будуть поміщені в нетбук, то вдома хлопцям доведеться проводити за ним пристойний проміжок часу. Тому важливо, щоб розробники "зашили" програму, завдяки якій пристрій буде відключатися (або блокуватися, наприклад) кожні 45-50 хвилин на 5-10 хвилин.

Діти забудуть книги. Багато вчителів і батьків вважають, що якщо дітям роздадуть електронні пристрої для навчання, то вони і зовсім забудуть про читання книг. "Вони й так мало читають і багато сидять перед монітором. Не потрібно ще більше віддаляти їх від книги", - не схвалює нововведення завуч з навчальної роботи і вчителька математики Українського фізико-математичного ліцею КНУ ім. Т. Шевченка Катерина Давидова.

Share this

Розповісти

Share this

Яндекс.Метрика